DESIGNER/KA INTERIÉRŮ - onLINE - RÁMCOVÝ PROGRAM
OnLINE kurz je organizován jako dvacet podvečerních setkání vždy ve středu a čtvrtek mezi 18:00-20:45 hodinou. Jeho úkolem je formou mentoringu přehledně provést zájemce o profesi interiérového designéra základními znalostmi oboru, včetně znalostí, které jsou třeba pro práci se změnou dispozice a integrace prvků bydlení 21.století. Níže jsou uvedeny okruhy, ze kterých je program sestaven (jde o okruhy, nikoliv členění dle jednotlivých dnů výuky).
Je vám něco nejasné, chcete se na něco zeptat? Proč ne - rádi s vámi o všem pohovoříme , kontakty najdete v horním menu.
Úvodní seznámení s kurzem, Osoba a osobnost designera - interiérového
architekta a jeho myšlení v souvislostech
Úvod, vlastnosti a znalosti designera/ky, přesah oborů, návrhář jako osobnost a tvůrce, co vlastně znamená slůvko design, formy a možnosti práce, vnímání klienta. Vazba interiéru a stavby. Struktura projektu, principy návrhářské práce - zkrátka úvod do profese.
Stavba a její prvky, Názvosloví, Čtení stavebního výkresu, Schodiště
Aby byl designér úspěšný, musí pochopit a poznat prostředí, do kterého interiér navrhuje – tedy stavbu, její principy, strukturu a možnosti. K tomu směřuje tento okruh znalostí.
Sanitární technika, Dlažby, ZTI aneb interiér a sítě
Orientace v zařizovacích předmětech a především zásady připojení na sítě jsou základní znalostí, ovlivňující kvalitu a proveditelnost návrhu.
Zaměření prostoru
Umět si správně zpracovat podklad jako výchozí bod práce je bezesporu nutností. Ukážeme si tedy jak na to abychom si mohli být výsledkem jisti.
Ergonomie, Funkční zóny
Pojďme se seznámit s ergonomií člověka a prostředí, které ho obklopuje, funkčními plochami nábytku, minimálními rozměry místností a předmětů nejen z hlediska norem, s tipy a triky jednotlivých prostor, kuchyň, šatna, ložnice....
Kompozice - základ práce s prostorem - hmota, členění, tektonika, rytmus...
Práce s prostorem vycházející s klasických kompozičních principů, symetrie, gradace, struktura... Jedna z nejdůležitějších složek estetiky.
Vybrané materiály v nábytkové tvorbě
Znát materiály a práci s nimi, jejich vlastnosti, technické a konstrukční možnosti, struktury, a zvyklosti užití, je v realizaci základ pro úspěšné designerství. Umět rozpoznat dřeviny podle jejich barvy a kresby, poznat typy desek na bázi dřeva jako současného základního materiálu v nábytkářství, poradit si s hranami i způsobem povrchové úpravy, zkrátka - chci-li napsat knihu, musím umět písmenka ..:-)
 
Nábytkářské výkresy a nábytkářská terminologie
Nábytkářská terminologie - už jste slyšeli výraz týpl nebo svlak ? Samozřejmostí interiérového návrháře je znalost tvorby a čtení výkresů v nábytkářské praxi - vymyslím, nakreslím, nechám vyrobit. A je to !
 
Konstrukce nábytku a nábytkové kování
Abych mohl navrhnout a zrealizovat svůj vlastní návrh mobiliáře s perfektním vzhledem a bezchybnou funkcí musím nutně vědět, jak věci fungují. A to je obsahem této kapitoly.
 
Teorie barev a jejich základní schémata, trendy
Tak konečně tu máme barvy a jejich působení na člověka, skládání barev, barvy doplňkové, příbuzné, schémata sdružování, co je a co není dogma, trendy... Doslova pestré téma!
 
Umělé osvětlení interiéru, Inteligence budovy (bytu)
Ty tam jsou doby, kdy stačilo jedno svítidlo uprostřed místnosti. Dnes se musí designér zabývat nejen sběrnicovou elektroinstalací, ale musí znát potřeby prostoru z hlediska audiovizuální techniky, inteligence MaR, zabezpečení, oslunění, počítačových sítí a internetu... Zní to strašně vážně, ale ve skutečnosti jde jen o to věci pojmenovat. Základy návrhu umělého osvětlení, druhy svítidel a zdrojů, světelné scény a samozřejmě i technické znalosti- názvosloví, značky, zóny, podklady pro profese...
Materiály a povrchy v interiérové tvorbě
V interiéru není jen nábytek. Znalosti jsou třeba o všech jednotlivých částech prostoru a jejich materiálových možnostech - nášlapných vrstvách podlah včetně koberců, tapet, kamene přírodního i umělého, kovech, textilu, skla... Dokázat poznat co je co, vědět o možnostech, které daný materiál nabízí, něco jeho vlastnostech, zkrátka mít široký přehled.
Nacenění projektu a rozpočet realizace návrhu
Všechno něco stojí a ví to i náš klient a bude se ptát. Bude se hodně ptát. A abychom mu uměli odpovědět, podíváme se na to, jak se k odpovědi dostat.
Zásady a nástroje jednání s klientem
Stěžejní složkou úspěchu designéra je umět pracovat s klientem a umět si obhájit svůj návrh. Jak nakládat s očekáváním klienta, jeho důvěrou, jak řídit rozhovor s klientem a jeho struktura, teorie otázek a mnoho dalšího.
Změna programu plánu výuky vyhrazena!